ПРВИ СУСРЕТ СА ВРТИЋЕМ
ПЕРИОД ПРИЛАГОЂАВАЊА – АДАПТАЦИЈА
Полазак детета у вртић или јаслице је веома важан догађај у животу детета јер је то најчешће први излазак из породичне средине, тј прво одвајање од родитеља на дуже време. За дете то може бити и први сусрет са већим бројем њему непознатих особа и деце и одраслих. Овај период зато често буде врло стресан како за дете тако и за родитеље.
Уласком детета у вртић и боравком у вршњачкој групи мења се његов дотадашњи начин живљења. До тада дете је углавном у сигурном породичном окружењу где су сви окренути њему и његовим потребама. Сада, од њега очекују да се прилагоди новим правилима, распореду активности, групи вршњака, васпитачима , да решава свакодневне проблеме и ситуације.
Не реагују сва деца на промене на исти начин. За родитеље је важно да знају да је извесна доза страха од одвајања уобичајена и развојно условљена. У овим данима код деце се јавља несигурност, страх од одвајања и напуштања ( реакције су нарочито бурне при одласку на спавање па деца која су до тада била примирена почињу да плачу), страх од друге деце и њихових поступака који могу да га угрозе.
Нека деца испољавају повученост у себе, код неке деце је приметна агресија у понашању, љутња због тога што су остављени, док су нека деца бескрајно тужна, плачу, одбијају да једу, да користе тоалет. Ове реакције су потпуно развојно адекватне и уз помоћ васпитача и добре сарадње са родитељима, пролазе за неких месец дана. Има и деце која не показују никакве знаке страха или друге емоције карактеристичне за одвајање већ лако прихвате боравак у колективу и радују се одласку у вртић од првог дана. Такође се дешава да деца са радошћу долазе у вртић првих неколико дана а да затим наступи промена у понашању, почињу бурно да реагују, плачу и одбијау одлазак у вртић. Сва ова понашања су уобичајена у периоду адаптације и постепено слабе како се дете прилагођава новој средини и гради односе са другом децом и васпитачима.
Незнатан број деце показује знаке теже и продужене адаптације . Тада се могу јавити и озбиљнији проблеми као поремећај сна, одбијање узимања хране , повраћања, регресија у понашању (сисање прста, ноћно мокрење , тепање у говору). Ове реакције дете може да испољи и у вртићу и код куће и могуда трају и по неколико месеци. У оваквим случајевима неопходно је укључити психолога, пегагога и заједно са васпитачима и родитељима , тражити решење као би дете превазишло овај период.
Овде су неки савети који вам могу олакшати овај период:
ПРВИ СУСРЕТ СА ВРТИЋЕМ – ШТА ЈЕ ВАЖНО ЗА ЛАКШУ АДАПТАЦИЈУ
Да би се ваше дете што лакше и брже прилагодило колективу можете урадити следеће:
- Упознајте се са васпитачима Вашег детета пре него што први пут дете остане у вртићу и обавестите васпитаче кад планирате долазак
- Поведите дете да упозна васпитаче и вртић пре него што остане на боравку
- Причајте са дететом о вртићу ( објасните како ће изгледати први дан, шта ће радити, чега ће се играти, ко ће тамо бити, када ће доћи по њега –чим заврше посао..)
- Дозволите детету да понесе своју играчку у вртић ( тако ће ублажити своју несигурност и страх од одвајања)
- Издвојите и мало свог времена за пролазак кроз адаптацију ( првих дана дете ће остајати краће па је важно је да долазите по дете тада када сте се договорили)
- Покажите детету да га волите и онда када одбија да остане у колективу
( загрлите га, пољубите , кажите да долазите по њега кад сте се договорили и да на пр. после идете на сладолед или код баке)
- Растанак у вртићу од детета учините кратким! Будите смирени, не показујте да сте ви узнемирени и тужни. Што се више задржавате, враћате и убеђујете дете ће осетити вашу колебљивост и неодлучност. Немојте остајати испред врата у холу вртића или бежати и искрадати се од детета. Ваш пољубац, поздрав и одговор када се враћате по дете као и загрљај васпитача довољни су у том тренутку.
- Будите редовни у одласцима у вртић. Важно је да дете стекне рутину у одласцима у вртић , да му то постане део свакодневице чак и ако му то првих дана тешко пада и негодује. Прескакњем долазака неће заобићи потешкоће адаптације.
- И родитељи су у адаптацији ! Овај период је и за родитеље пун изазова. Родитељима је такође потребно време да се прилагоде овим променама у организацији породичних обавеза, бригама због останка детета у колективу . Важно је да су сигурни у своју одлуку да дете треба да иде у вртић и да вртић доживе као партнера у подизању свог детета.
За полазак у јаслице важно је и ово :
- Обавезно присуствујте првом родитељском састанку пре поласка у вртић где ће вам васпитачи дати смернице о првим данима боравка детета у вртићу и договорити распоред доласка;
- Полако усклађујте навике детета код куће са будућим распоредом активности у вртићу ( распитајте се код васпитача о њима или на паноима у вртићу) ;
- Упознајте дете са простором вртића и његовим васпитачима пре него га оставите на боравак ;
- ,,Вежбајте“ растанак – одведите дете чешће у посете баки, деки, другој блиској особи и раздвојте се на кратко време (уколико дтет не показује велики отпор);
- Негујте контакт са другом децом;
- Издвојите недељу –две дана за овај период прилагођавања и ваше ангажовање: дете ће првих дана боравити скраћено ( најчешће два сата) па је потребно да га тада преузимате. Остатак дана проведите са дететом и посветите му пажњу, играјте се, причајте, шетајте…
- Током почетног прилагођавања на вртић, одложите код свог детета учење нових облика понашања ( одвикавање од цуцле, флашице, скидање пелена..)
- Пожељно је ако можете првих пар дана и да боравите са дететом у групи, уз претходни договор са васпитачима;
- Размењујте свакодневно информације како протиче адаптација са својим васпитачима ;
- Упознајте своје васпитаче са свиме што мислите да је важно и тиче се вашег детета ( навике, особености, болести, страхови, породична ситуација..) и градите добре односе од самог почетка.
приредила : Славица Милановић ,
стручни сарадник педагог